Práce mě baví a líbí se mi, že mám kolem sebe děti a kolegyně, pochvaluje si svou práci Jana

S Janou Michalíkovou jsme spolupracovali už od října 2012, kdy ještě jako studentka spolupracovala s Tranzitním programem. V rámci této služby si vyzkoušela několik různých praxí, prostřednictvím kterých získávala svoje první pracovní zkušenosti. Po dokončení studia, v září 2018 plynule navázala ve službě Podporované zaměstnávání, aby si s podporou pracovní konzultantky Blanky našla práci, která by ji bavila. 

V Tranzitním programu si Jana vyzkoušela praxi v mateřské škole, kterou už jako dítě sama navštěvovala. Práce ji tam bavila a proto nebylo pochyb o tom, kde by chtěla pracovat. Na přání Jany jsme oslovili MŠ Duha a zahájili spolupráci s paní ředitelkou Maškovou. Ta se Janě rozhodla dát šanci a na poloviční úvazek ji zaměstnat. A to i přesto, že tou dobou pracovníky na úklid měla.

Náplň práce

Jana se stará především o tělocvičnu a třídu, kterou dětem připravuje na svačiny, obědy a spaní. Dále se stará o čistotu šaten, toalet a vypomáhá v kuchyňce s umýváním nádobí. 

Práce mě baví, líbí se mi, že mám kolem sebe děti a kolegyně – učitelky a pracovnice, které připravují svačiny, nebo vaří, uklízí, pracují v kanceláři. Dokonce uklízím ve třídě, kde je paní učitelka, která mě jako dítě měla ve své třídě. Jsem ráda, že mám smysluplnou práci, v hezkém prostředí a s milými lidmi.Jana Michalíková

Naše podpora

Aby si Jana dokázala práci udržet, tak potřebovala správnou míru podpory:

  1. Jana připravuje tříduTa spočívala zejména v přítomnosti a podpoře pracovních asistentek, které ji ukazovaly, co a jak má dělat. Podporovaly Janu v komunikaci, aby se v případě potřeby uměla zeptat kolegyň nebo si říct o pomoc. 
  2. Dalším důležitým pomocníkem byl fotografický přehled pracovních činností, které jsou součástí Janiny náplně práce. Pomůcku vytvářela Jana společně s pracovní konzultantkou Blankou a pomáhá Janě i jejím kolegyním zorientovat se v tom, jaké práce má dělat. 
  3. Průběžně jsme organizovali setkání, kterých se kromě Jany a její pracovní konzultantky, účastnila paní ředitelka a kolegyně z úklidu. Během jednotlivých setkání jsme hodnotili, jak se práce Janě daří, co zvládá sama a co se ještě učí. Podle toho jsme se domlouvali na další podpoře, aby se Jana postupně dokázala úplně osamostatnit a pracovat bez podpory asistentů, což se jí zhruba po 2 letech podařilo. Všem to dokázala během protipandemických opatřeních, kdy zvládla pracovat samostatně, i přes všechny častější a větší změny, které se její práce přímo dotýkaly. 
Zpočátku jsme netušili, že je třeba pravidelného nácviku a dohledu. A hlavně jsme nevěděli, jak s Janou mluvit, jak ji navádět a motivovat. On totiž v běžném provozu není čas a není nikdo, kdo by se mohl těmto pracovníkům intenzivně věnovat.

Naštěstí – zlaté asistentky z Rytmusu tohle všechno udělaly za nás. Pomohly nám s piktogramy a návody pro Janu, nacvičily s ní všechny pracovní činnosti, které má v pracovní náplni. Jana za dobu působení pomoci asistentek vše zvládla. A čeho si cením nejvíc je, že se nebojí a umí zeptat a požádat o pomoc. Ředitelka školky Mgr. Ludmila Mašková

Chcete ve své firmě zaměstnat člověka s postižením? Kontaktujte naší specialistku na spolupráci se zaměstnavateli Annu Kauckou (anna.kaucka@rytmus.org, tel: +420 777 228 677). Se zaměstnáním a zaučením nového zaměstnance vám samozřejmě rádi pomůžeme.

Stejná šance – zaměstnanec roku 2020

Jana se loni se rozhodla školku nominovat do soutěže Stejná šance – zaměstnavatel roku 2020, kterou vyhlašujeme pravidelně každé dva roky. Soutěž má za cíl ocenit zaměstnavatele zaměstnávající lidi se zdravotním postižením na otevřeném trhu práce. Z celkem 40 pražských nominací se školka umístila na skvělém 6. místě. 

Jana připravuje spaní pro děti

Sdílejte na: