Rytmus bilancuje nad rokem 2016

Rok 2016, rok Opice dle čínského kalendáře, byl skákavý a uřvaný, zároveň něžný, roztomilý a chlupatý, říká Vojta.

„Když potkáš neznámého psa, nesmíš se bát, on z tebe strach ucítí, tvůj strach se spojí s jeho strachem a buď budete bojovat nebo utíkat, budete si o sobě navzájem myslet, že ten druhý je zlý a nechce nic jiného, než tě sežrat.“ Říkávala babička Míši A., a právě tohle letos intenzivně cítila ve své práci: stát versus neziskovky, děti versus učitelé, učitelé versus děti s postižením, rodiče versus učitelé, společnost versus uprchlíci….

Na podzim jsme už po páté bouřili vody společného vzdělávání a propluli Týdnem pro inkluzi s myšlenkou, že škola má být otevřeným místem pro všechny děti, a i jejich rodiče.

Rok 2016 nám přinesl výbornou spolupráci s firmou AVAST Software s.r.o., která zaměstnala člověka s postižením, vytvořila pro něj velmi vstřícné pracovní podmínky, sdílela tuto svou zkušenost s pracovnicemi Ministerstva práce a sociálních věcí týkající se podpory zaměstnávání lidí s postižením v jejich resortu a přišla se skvělým nápadem společné Snídaně pro spolupracující firmy.

Po dlouhé době se podařilo s Úřadem práce realizovat pracovní rehabilitaci, tohoto roku jedinou v Praze. V neposlední řadě se podařilo najít práci a osamostatnit se v ní člověku, který využívá větší podporu od svého okolí.

Nově jsme spolu vyzkoušeli hledat práci přes Facebook nejen Rytmusí, ale i dalších spolupracujících organizací.

Porady, plány,  vzdělávání, přátelská pracovní setkání, plánovací setkání, sezení, kontrola, inspekce, soudy, konference, výjezdní, Počátky, výkazy, diskuse, supervize…. Rytmus je pořád v pohybu, říká Šárka k tomu, co se letos v Karlovarském  kraji dělo.

Slávka má radost z toho, že lidé, kterým v Chebu poskytujeme podporu jsou výrazně samostatnější ve všech oblastech života, rozhodují o sobě a umí se prosadit, je to pro ni potvrzením toho, že pracovat v souladu s principy Rytmusu má vážně smysl.

Pavla říká, že v roce 2016 byli v Karlových Varech svědky mnoha šťastných okamžiků žen, kdy se radovaly ze svých úspěchů, ale také kdy bojovaly samy za sebe či za své blízké, za dva roky co se ženy přestěhovaly z ústavu do běžných bytů, udělaly veliký krok kupředu, některé si našly práci, kamarády a i dokonce partnera.

Pro Janu J. byl rok 2016 plný příjemných změn a zvratů.

Jana G. je nazpět, ale ne napřed, to ty faktury to zdržují a mě tím f….jí.

Se šířením myšlenky práva na společné vzdělávání všech dětí, respektive s pořádáním proinkluzivně laděných kurzů pro asistenty pedagoga, jsme letos expandovali až na severní Moravu.

V osobní asistenci jsme letos opět asistovali dětem i mladým dospělým jak při trávení volného času a zapojení se do kolektivu vrstevníků tak i při každodenních cestách Prahou, ale máme málo asistentů a od Ježíška bychom rádi, aby jich do Rytmusu přibylo více!

Od jara do vánoc, kromě práce v osobní asistenci, koordinovala Jana L. kurzy Celoživotního vzdělávání pro lidi se zdravotním postižením, lidé s postižením se s námi učili hospodařit, prezentovat, pracovat s počítačem, spolupracovat ve skupině, fotit i cvičit.

Bára si letos poprvé v pracovní oblasti myslí, že je přesně tam, kde má být.

Rok Míši H. se letos nesl v duchu vysněné cesty do Ameriky, prošla se ulicemi San Francisca, projela se po Big Sur a viděla kosatky a to bylo nej!

Dařilo se nám přetvářet pravidla, překonávat stereotypy i vytvářet pracovní místa a to vše v příjemné náladě stabilního týmu Podporovaného zaměstnávání.

Z několika nadšenců, co pomalu rozjeli službu Podpora samostatného bydlení v Praze, se během roku stal pevný, profesionální tým, připravený podpořit další zájemce, co chtějí bydlet a žít samostatně.

Eva má radost ze své práce tak jak běží, nevnímá možná i větší úspěch jako něco zvláštního, ale splyne jí s tím, co dělá, přijde jí to jako běžná samozřejmá věc, je ráda, že ti, kterým pomáháme si čím dál víc uvědomují tu svoji svobodu a možnost volby, kde, s kým a hlavně, jak chtějí žít.

Letos se nám v Podporovaném zaměstnávání v Karlovarském kraji podařily tři husarské kousky u tří žen, u kterých málokdo věřil, že se jim podaří najít vhodné zaměstnání, že v něm budou spokojené a že dokonce budou pracovat bez asistence.

Markétin letošní rok byl opět ve znamení změn, opustila starou lásku, našla novou, přestěhovala se, navštívila 4 státy včetně Ruska a učinila jedno z nejzásadnějších rozhodnutí ve své kariéře, a to uplatnit získané zkušenosti jinde.

Lucka je šťastná jako blecha, když  ty svoje holky z Podporovaného zaměstnávání má.

Během roku jsme navlékli do nového kabátu Rytmusí web, je teď snazší se v něm orientovat a je tam více fotek i videí.

Po dvou letech jsme letos opět oceňovali Zaměstnavatele roku, a zase se ukázalo, že přijetí člověka s postižením jako plnohodnotného člena týmu je jedna z těch nejdůležitějších věcí.

 

Děkujeme všem za podporu a přejeme hezké svátky a ještě hezčí nový rok.

Sdílejte na: