K příležitosti Mezinárodního dne osob se zdravotním postižením proběhla slavnostní premiéra krátkometrážního dokumentu „Eva Bajgerová: Cesta z ústavu domů“

V Karlových Varech v kině Drahomíra proběhla premiéra snímku „Eva Bajgerová: Cesta z ústavu domů“. Slavnostní promítání proběhlo s cílem oslavy úspěchů a podpory lidí se zdravotním postižením, kterým dlouhodobě pomáháme napříč Českou republikou. Film i následná panelová diskuze, které se zúčastnili také zástupci Karlovarského kraje, se zároveň dotýkají témat jako jsou svéprávnost a deinstitucionalizace systému.

Film zobrazuje reálný příběh Evy Bajgerové, ženy s mentálním postižením, která prožila většinu svého života v ústavu. Díky vlastní odvaze a podpory ze strany Rytmusu a Karlovarského kraje, se postupně dostala ke zcela odlišnému životu.

Chtěla bych vzkázat těm, kteří by chtěli svéprávnost získat nebo se o ni už snaží, aby se toho nebáli a bojovali. Musíte ty věci ale fakt chtít a usilovat o ně. Pokud má člověk okolo sebe lidi, kteří mu pomůžou, tak není co řešit a není se čeho bát. Někdy to může být těžký, ale stojí za to, to zkusit a zabojovat.Eva Bajgerová, hlavní hrdinka ve filmu
Karlovarský kraj se sociální oblasti věnuje průběžně a v současné době v tomto směru svoji činnost posiluje. Je potřeba udělat maximum proto, abychom umožnili žít doma všem, kteří toho jsou s podporou schopni. Aby mohla ovšem taková služba fungovat, je potřeba vytvořit dostatečnou kapacitu. Od ledna 2024 proto například spouštíme nadační fond, kterým chceme více dorovnat nedostatky v systému státní podpory na místech, kde dosavadní nástroje nejsou dostatečně pružné nebo nepokrývají konkrétní druh podpory, která je potřeba a já vnímám posilování této oblasti jako posun správným směrem. Měli bychom najít dostatek finančních prostředků na to, aby nemuselo docházet k opuštění domova, pokud to opravdu není nutné a přibývalo dobrých příběhů, jako je ten Evy.

Robert Pisár, radní Karlovarského kraje pro oblast sociálních věcí

Kontaktní osoba:

Čeněk Soukeník
telefon: 702 164 145
e-mail: cenek.soukenik@rytmus.org

Sdílejte na: