Boženka má asistentku Janu

Jana asistuje Božence většinou 4x týdně v dětské skupině ve školce. Někdy probíhá asistence také doma. Bóža potřebuje hlavně fyzickou pomoc, hodně věcí ale zvládne sama se slovním návodem a dodáním síly do rukou.

V červnovém horkém dni jsme si s Boženkou povídaly o tom, jak asistenci vidí. Tedy až po tom, co si zaskákala s Janou na trampolíně, protože to je teď poslední dobou jedna z věcí, které má moc ráda.

Co máš ráda za hry? Co ráda děláš, kromě trampolíny?
Že jsem s kámoškama, a že si hrajeme na čaroděje a vaříme lektvary. Taky jsem ráda, že je tu brácha Bořek, se kterým taky hraju na čaroděje. Malování. Logiko primo – to můžeš hrát i sám.
(Boženka mi hru ukázala a vysvětlila, jak sehraje. Jana jí u toho asistuje drobnou radou a malou fyzickou dopomocí.)

S čím ti Jana pomáhá?
Pomáhá mi kašlat s asistentem (pozn. kašlací asistent je přístroj na odkašlávání). Dává mě třeba na trampolínu nebo na nočník. Oblíká a svlíká mě. Když jsme doma, hraje si se mnou třeba s domečkem na panenky nebo hrajeme Člověče nezlob se a Prší. Pomáhá mi taky třeba s kreslením. Přinese mi knížku na podložení papíru. Otáčí mi papír,  abych mohla kreslit. Když chci nakreslit tvar a nejde mi to, pomůže mi s tím. Často mi  s kreslením pomáhají holky, přinesou mi, co potřebuji. A taky když mi padají pastelky, se kterými kreslím, tak mi je podají.

S čím ti třeba ještě kámošky pomáhají?
Když mám žízeň, podají mi lahev s brčkem do pusy. Podávají mi věci na stoleček, když třeba vaříme lektvary.

Boženka používá k pohybu elektrický vozík. Řídí si ho sama pomocí joysticku. Když jí povídání se mnou přestane bavit, rozloučí se a jede si hrát s dětmi.

Jany asistování je také o tom, vymýšlet jak Boženku zapojit do dění ve skupině, učit ji domlouvat si věci sama, umět si říct co potřebuje a kdo jí s tím může pomoci. Asistováním ale také pomáhá například v situacích jak zvládnout, když si někdy děti chtějí hrát s někým jiným nebo že některé věci nezvládne Boženka ani s pomocí asistence.

I když je velká část asistence v oblasti sebeobsluhy – pomoc s jídlem, pitím, hygienou, oblékáním a přesuny z a na vozík, Boženka je ve skupině a zejména na zahradě čím dál samostatnější a využívá přirozené podpory ze strany dětí a učitelů. Jana tak často může jen sledovat zpovzdálí, zda Boženka něco potřebuje. A tak to má Bóža vlastně úplně nejraději.

Sdílejte na: