Inspirace ze světa aneb jak funguje podporované zaměstnávání jinde!

Minulý týden jsem opět nasedla do letadla a vydala se na inspirativní cestu do Belfastu, kde mě čekala účast na 1st World Conference on Supported Employment – EMPLOYMENT FOR ALL – A GLOBAL PERSPECTIVE.

Od 14. 6 do 16. 6. jsem měla možnost účastnit se v rámci konference prezentací a workshopů na témata podporované zaměstnávání a kvalita, právo na práci, ekonomika a zaměstnavatelé, nástroje a metodika podporovaného zaměstnávání a legislativní rámec a politika.

Co si z toho pamatuji a přivážím? 

V ČR řešíme podobné věci jako na celém světě, vždy se můžeme učit od nejlepších a to pro mne tentokráte byli Kanaďané, kteří jsou dále nejen v zakotvení podporovaného zaměstnávání v legislativě, ale především v praxi. V paměti mi utkvěla zajímavá myšlenka, jak skloubit denní centra a podporované zaměstnávání. Tento koncept stojí na změně náplně denních center, věnuje se převážně začlenění lidí do komunity a propojení s běžnými zaměstnavateli. Ještě teď před sebou vidím prezentaci, jak funguje spolupráce Microsoftu v USA a Careffouru ve Francii s tamními poskytovateli podporovaného zaměstnávání.

Vlastní podnik

Svůj podnik SERENDIPIDITY, zaměřený na prodej oblečení, šátků a kabelek, skvělým způsobem představila Laura Green, žena s Downovým syndromem, která pro vybudování svého obchodu využila podporu svého okolí.  V hlavě mi nabíhá otázka, jak jsme na tom my a podpora podnikání osob se zdravotním postižením?

Job shadow day

Na konferenci padla dále výzva připojit se ke světovému „Job shadow day“ – WORLD TOUR 2018 DUOday. Znamená to umožnit v jeden den co nejvíce lidem se zdravotním postižením podívat se k budoucím potenciálním zaměstnavatelům. Beru to jako hozenou rukavici a jdu diskutovat s týmem, zda a jak se k tomu za ČR připojíme. Díky za příležitost se inspirovat a potkat nové a zajímavé lidi!

Sdílejte na: