Dominikova cesta za vysněnou prací

Dominika potkal takový malý ráj na zemi poté, co se mu splnil sen o jeho práci, kterou dlouhodobě hledal. Vysnil si takovou, která by byla blízko bydliště, byla užitečná, pracoval by tu se vstřícnými lidmi (přáteli), na které se bude moci spolehnout, nejen při práci, ale také při epileptickém záchvatu, který Dominika občas překvapí.

Dominikovi jsme v jeho cestě pomáhali prostřednictvím služby Podporované zaměstnávání, ale najít mu to správné pracovní místo byla pořádná výzva. Vzhledem k Dominikovu postižení byly požadavky na pracovní místo vysoké – např. muselo být poblíž bydliště (nejlépe na trase tramvaje č. 16), pracovní doba 1 až 2 krát týdně po dobu dvou hodin, přátelský a podporující tým kolegů, nenáročné tempo práce apod.

Hledání vhodného pracovního místa

Dominik s pracovní konzultantkou zkoušeli hledat vyhovující pracovní místo všemi možnými způsoby. Hledali pomocí inzerce, na internetu vytipovávali firmy a kontaktovali je, chodili po Žižkově a oslovovali zaměstnavatele. Zkoušeli jsme štěstí sdílením příspěvku na našem Facebooku i přes LinkedIn. Do pomoci se zapojili i další kolegové z organizace, kteří se sešli a vymýšleli nápady, kde a jakou práci hledat. Do pomoci se také zapojila rodina a Dominikův dobrovolník.

Vysněná práce?

Cesta to byla dlouhá, ale po několika měsících soustavného hledání, se nám nakonec podařilo uspět. Dominik nastoupil do práce v kavárně, v komunitním centru Malý Eden v pražských Vršovicích. Tu provozuje parta kamarádů a studentů 3. lékařské fakulty v rámci jimi založeného spolku Cesta ven, z.s.

Partičku možná znáte také jako organizátory benefičního festivalu Dudlík Fest, který pořádají ve prospěch zdravotně či sociálně znevýhodněných dětí.

Práci v kavárně si Dominik rychle osvojil díky kolegům, kteří ho ve spolupráci s pracovními asistenty vše potřebné naučili.

Dominik je v práci spokojený, je mu dobře s kolegy – kamarády, které v kavárně navštěvuje i mimo svoji pracovní dobu, cítí se tu bezpečně a vidí, že udržovat čisté sklenice a stoly, utírat prach, čepovat pivo, mýt nádobí atd. je pro všechny nadmíru smysluplné 🙂

Jeho život dostal nový smysl, nesedí sám doma, je užitečný a má přátele.

Sdílejte na: