„Lidi to tak nenechaj“ aneb návrat do minulosti s Pamětí národa

Netradiční a prožitkovou formou nám (pracovníkům a sebeobhájcům), organizace Post Bellum zprostředkovala část dějin 20. století, na které bychom neměli zapomínat.

Bádali jsme a naslouchali příběhu pamětníka. Na chvíli jsme se do uvažování studenta a skautského odbojáře Jiřího mohli také vžít. Prožili jsme s ním dobu krátce po 2. světové válce, kdy nadšení opadlo a komunisté právě utahovali oprátku. Všichni víme, jak to dopadlo. Nastala krutá 50. léta a našeho hrdinu Jiřího poslali za šíření protirežimních letáků a sabotáž do uranových dolů.

Připomněli jsme si část naší temné historie, ale i naše práva i odpovědnosti v současnosti, a taky zažili pocity trpkosti i odhodlání bránit svobodu, demokracii a spravedlnost.

Jaké z toho plyne poselství pro dnešní dny a co jsme si během workshopu pojmenovali? Že stojí za to být občansky stateční v každé době. Bojovat za svobodu. Rozumět a pomáhat druhým. Být otevření. Pravdomluvní. Bojovat proti bezpráví. Postavit se za demokracii a vědět, co to vlastně znamená. A inspirovat se těmi, kteří toto a mnohem více už dokázali.

Workshopy Post Bellum můžeme jen doporučit. Děkujeme 🙂

Foto: Jirka Válek

Sdílejte na: