Dnes, 3. prosince, si připomínáme Mezinárodní den osob se zdravotním postižením, který v roce 1992 poprvé vyhlásilo Valné shromáždění OSN. Cílem je nejen upozornit na postavení lidí s postižením, ale také ukázat jak přínosné může být jejich začlenění do většinové společnosti. V Rytmusu už 28 let podporujeme lidi s postižením žít běžný život.
„Naše pozornost v letošním roce směřovala zejména k podpoře účasti lidí se zdravotním postižením na budování inkluzivního, přístupného a udržitelného světa. Když se otočím zpátky a promítnu si tu dlouhou řadu let podpory lidí, kterou naše organizace konzistentně poskytuje, můžu s klidným svědomím říct, že máme správný směr,“ dodává ředitelka Rytmusu Pavla Baxová.
Jen za posledních pár měsíců jsme prostřednictvím našich služeb ukázali, že integrace lidí s postižením má smysl a že oni sami dokážou:
- Měnit svět k lepšímu. Zapojují se do skupiny Sebeobhájců. Ve spolupráci s Hnutím Brontosaurus či během akce Ukliďme Česko se mimo jiné podílejí na ochraně životního prostředí.
- Plnit si sny. Student Kája, který využívá našich služeb v Brně, si splnil svůj velký profesní sen. Díky naší podpoře nastoupí na praxi do Dopravního podniku města Brno. Nadšený cestovatel Filip vydal dva cestopisy.
- Rozvíjet a osamostatňovat se. Zdeněk žil po smrti matky 7 let v ústraní. S naší podporou v Karlovarském kraji se začíná starat sám o sebe, zlepšuje své dovednosti a díky arteterapii rozvíjí svou osobnost a kreativitu.
- Zažít úspěch v pracovním životě. Lidé s postižením se plnohodnotně uplatňují na trhu práce. Katka pracuje ve školce a zahrála si v seriálu Chlap. Lucka, milovnice zvířat, nastoupila do útulku pro kočky.
- Vzájemně se podporovat a předávat si zkušenosti. Na pravidelných schůzkách, tzv. JobKlubech, se každý týden potkávají mladí lidé, kteří sbírají první pracovní zkušenosti v rámci praxí na běžném trhu práce.
- Bojovat za svá práva. Mladí lidé se s podporou naší poradny snaží českému soudnímu systému neustále dokazovat, že svou dospělost nemusí prožít s omezenou svéprávností.