Svět našima očima: výstava fotografií studentů praktických škol

Stěny kavárny Bílá vrána ve Smečkách zdobí od 2. března fotky studentů praktických škol. Jde o spontánní umění, většina fotek vznikla spíše náhodou. Což je tak trochu poodhalené tajemství. Na kráse jim to neubírá. Síla je ale spíše v tom, kdo stál za hledáčkem fotoaparátu.

Na podzim nabídl Rytmus studentům praktických škol účast v kurzu Focení. Nabídku přijalo sedm mladých lidí a společně se potkávali tři měsíce. Fotili situace, dopravní prostředky i sebe navzájem. Každý z kurzistů po skončení vybral pro výstavu tři své fotografie, které si můžete v Bílé vráně prohlédnout až do 6. dubna.

Tomáš a Filip, účastníci kurzu, nevíce vzpomínají nato, jak na ně troubil nasupený řidič metra. To když na něho všech sedm kurzistů namířilo své objektivy ve stanici I. P. Pavlova. Oba zmínění kluci sice po skončení kurzu moc často nefotí, ale chtějí pokračovat a naučit se natáčet i videa.

Pro lektora Ivana bylo největší výzvou, když se učil s kurzisty komunikovat tak, aby si vzájemně porozuměli. Byla to jeho první lektorská zkušenost a tedy i velká výzva. „Každý z nich reaguje úplně jinak, někdo vtipkuje, někdo je spíše vážný. Musíte pojmenovávat věci pravými jmény a vymýšlet různé zkratky.“ Říká Ivan. Funkci foťáku pro nastavení kompozice přirovnal tehdy k tabulce čokolády. To se osvědčilo, protože i po 5 měsících to Tomášovi zůstalo v hlavě a ví, jak kompozici použít.

Kurz Focení jsme uspořádali v rámci Celoživotní vzdělávání. To zvyšuje sociální začlenění, aktivní občanství, osobní rozvoj, soběstačnost, konkurenceschopnost a zaměstnatelnost. Lidé se zdravotním postižením se s námi učí například vytvořit dobrou sebeprezentaci, hospodařit s penězi, pracovat s počítačem, fotit a další dovednosti.

Kavárna Bílá vrána je otevřena vždy od pondělí do čtvrtka mezi 10 a 20 hodinou. V době od 6. do 15.3. zajišťuje personál Bílé vrány catering na festival Jeden svět. Vypravte se tam tedy nejdříve 16.3.

Sdílejte na: