Co nám udělalo radost?

V Karlovarském kraji pomáháme ženám, které svůj dosavadní život strávily v ústavu, začít nový život ve vlastním bydlení. Aby vše fungovalo, poskytujeme jim asistenci v bydlení a společně vytváříme plány co podniknout dál.

Není neobvyklé, že narážíme na různé překážky i nepochopení a tak nás vždycky potěší, když někdo nezaujatý vyjádří svůj názor v náš prospěch. Naše kolegyně Jana dostala dopis, o který se s vámi chceme podělit.

„V Jáchymově 20. 2. 2017
Vážená paní Janů,

jak jistě víte, mnoho let se snažím pomáhat děvčatům z „Mariánské“ i jiným potřebným v okolí. Snažím se jim poskytnout svůj čas i energii, nikdo mě nezaměstnává. Troufám si tedy říci, že mám vcelku objektivní pohled na různé sociální a charitativní organizace.

Velice pozitivně mě proto překvapila činnost Vaší organizace Rytmus. Je vidět, že většině asistentek opravdu na klientech záleží a jejich přístup je jiný – méně formální, než s jakým jsem se dosud setkávala. Vaše asistentky vnímají i klienty s mentálními omezeními jako osoby, které mají svá přání, touhy, potřeby a problémy a také s nimi jako s rovnocennými jednají. Myslím si, že i klienti si tento přístup uvědomují a oceňují (viz moje rozhovory s děvčaty). Nemohla jsem si nevšimnout, jak někteří nabyli více sebevědomí i sebedůvěry a jak se pomalu daří překonávat zažité nešvary a stereotypy, zakořeněné dlouhodobým pobytem v ústavní péči. Děvčata se pomalu zase stávají „lidmi“ a užívají si normálního života.

Plánovací sezení, kterého jsem se zúčastnila, se mi také velice líbilo a potvrdilo můj dobrý dojem z poskytované péče. Držím Vám palce a přeji hodně síly do dalšího snažení.

S pozdravem Milana Pincová“

Sdílejte na: