Tréninkový byt podporuje osamostatňování lidí s postižením

V září 2022 jsme v centru Prahy spustili tréninkový byt, kde se mladí lidé s postižením připravují na samostatný život. Od té doby se hodně událo – první dvě dvojice svůj pobyt úspěšně ukončily, zahájili jsme 2. turnus tréninků a průběžně organizujeme podpůrná setkání pro rodiny dětí s postižením. 

Trénink přináší výsledky

V závěrečné fázi prvního turnusu jsme provedli zhodnocení uplynulých měsíců. Zajímalo nás, co všechno se u lidí, kteří tréninkem prošli, změnilo a v čem konkrétně jim pomohl:

  • Už víme, že Ája bydlet s podporou zvládne. Máme pro ni garsonku, do které se může kdykoliv nastěhovat. Uvažujeme o tom, že postupně s podporou začneme.
  • Filip se dokáže orientovat v obchodě, umí si poradit a můžeme ho nechat nakupovat. Zvládne být bez televize a sám se vypravit z domu. Umí používat spotřebiče.
  • Anička se více zapojuje do úklidu domácnosti. Sama se nabízí. Připravuje si svačiny do školy, používá budík, sama se vypraví do školy. Nedaleko našeho bydliště je v plánu rekonstruovat 4 byty, určené pro lidi se zdravotním postižením. Chtěli bychom o něj pro Aničku zažádat. 
  • Bóďa rád vaří, připravuje svačinu, chodí nakupovat. Naučil se dělat věci po svém – našel si systém. Nebojí se cestovat sám tramvají. Ráno dělá činnosti automaticky.

Pokračujeme s dalšími lidmi

V únoru jsme zahájili trénink s další čtveřicí mladých lidí. Tentokrát si přípravu na samostatný život zkouší dvě dvojice ve složení: David, Karel a Šimon, Ondřej.

Každého z nich v bytě čeká 10 týdnů. Během nichž si (za podpory asistentů) vyzkouší, co všechno obnáší samostatné bydlení. Samozřejmostí je péče o byt, vaření, nakupování, praní prádla, hospodaření s penězi, plánování času, cestování z a do bytu atd. 

V bytě Šimon uspořádal i oslavu narozenin. Pozval hosty, pro které připravil pohoštění. Po tom, co oslava skončila, si poradil s úklidem nádobí a kuchyně samotné.

Podporujeme rodiny lidí s postižením

Kromě tréninků myslíme i na rodiny lidí s postižením a připravujeme pro ně pravidelná setkání na různá témata. V loňském roce proběhla již první dvě. Tématy bylo osamostatňování a možnosti bydlení lidí s postižením. Setkání se, kromě rodičů a odborníků, účastní i sami lidé s postižením, kteří na nich sdílí své praktické zkušenosti.

Třetí setkání se v únoru věnovalo tématu opatrovnictví a nástrojům podporovaného rozhodování. Provedla jím advokátka Tereza Bártová.


Tréninkový byt realizujeme za finanční podpory nadačního fondu Abakus – nadačního fondu zakladatelů Avastu. Moc děkujeme!


Podpořeno z programu Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové

Díky nadaci jsme do bytu mohli pořídit nezbytné vybavení, se kterým se lidé s postižením v rámci tréninků učí pracovat. Konkrétně jde o: kávovar, vysavač, tyčový mixér, toustovač, bezdrátové reproduktory, budík s rádiem, hrnec, nůž, škrabka, koberec a koš na prádlo. Moc děkujeme!

Sdílejte na: