V tréninkovém bytě se mladí lidé s postižením připravují na samostatný život

V rámci projektu Krok přes práh jsme začátkem září rozjeli úplnou novinku – tréninkový byt v centru Prahy. V něm střídavě bydlí dvě dvojice mladých lidí s postižením. Ti se, za podpory asistentů, připravují na samostatný život a osvojují si všechny běžné věci, které jsou pro bydlení potřeba.

V prvním období projektu jsou zapojeny dvě dvojice: Ája, Anička a Filip, Bóďa. Ti se v bytě střídají a tráví v něm jeden celý týden v měsíci, kdy mají možnost zažít, co všechno obnáší a jaké to je bydlet samostatně. Samozřejmostí je starost o byt, vaření, nakupování, praní prádla, hospodaření s penězi, plánování času, cestování z a do bytu atd. 

Z rozhovorů s mladými lidmi a jejich rodiči víme, na které konkrétní situace se zaměřit, ve kterých si nejsou jistí a potřebují za podpory asistentů posílit své schopnosti. Je skvělé, že změny vidíme hned a třeba cestování, kterého se jeden student dřív obával, dnes není problém a bez potíží zvládá samostatné cesty do školy, bytu i za volnočasovými aktivitami. 

Mamka Filipa hodnotí, že se Filip vrátil po týdnu domů spokojený a vítá spolupráci na čemkoli, co se v bytě naučí, aby to mohli „aplikovat a rozvíjet“ i v domácím prostředí.

 

Děkujeme všem, kteří do bytu darovali jakýkoliv kus vybavení 🙂

Tréninkový byt realizujeme za finanční podpory nadačního fondu Abakus – nadačního fondu zakladatelů Avastu. Moc děkujeme!

Sdílejte na: