Mezinárodní setkání projektu B4 v Turíně – Learn, try, take action!

Skupina, složená ze dvou pracovníků a dvou uživatelů našich služeb, strávila v italském Turíně první květnový týden. Na místě se setkali s dalšími účastníky ze Španělska, Chorvatska, Maďarska, a Itálie, aby se společně věnovali pěti tématům projektu B4: lidé, planeta, prosperita, mír a partnerství. 

Naše výprava (zleva): Štěpán (sociální pracovník), Eliška (uživatelka sociální služby), Klára (sociální pracovnice), Vojta (uživatel sociální služby)

Na každé téma byl vyhrazen samostatný den, tak aby bylo na všechno dost času. Všichni jsme si z celého týdne odnesli spousty zajímavých poznatků, i přes to, že byla témata náročná na porozumění. 

Poslední den věnovaný tématu partnerství jsme zakončili zajímavou myšlenkou: Uvědomili jsme si, že i když se často mluví o nezávislém samostatném životě, tak jde daleko více o vzájemnou propojenost mezi lidmi. Vyzkoušeli jsme si, že se bez ní nikdo z nás neobejde.

Mně se líbily hry na všechna témata, workshop na téma voda, kde jsme dělali pokusy s vodou. A také přednáška na téma jak se vyrábí čokoláda (o fair trade). Užila jsem si i společný výlet do města, na který jsme měli čas mimo program. Byli jsme třeba v parku.Účastnice Eliška

Cílem společné hry bylo postavit dvě věže. Poprvé jsme to zkoušeli bez vzájemné spolupráce skupin, kdy jsme měli k dispozici jen lepidlo, ale chyběly nám nůžky a izolepa. Ty měly naopak ostatní skupiny. Z věže se podařilo postavit jen torzo. V druhém kole jsme při stavění věže spolupracovali všichni dohromady a vzájemně jsme si půjčili jednotlivé pomůcky a pomáhali si. Výsledek byl zřejmý:

 

Líbilo se mi hledání a seznamování lidí první den. Taky se mi líbily pokusy na téma vody a diskuze na téma míru a války. Užil jsem si tanec po společné večeři a společné stavění věže při hře na téma partnerství. Vyměnil jsem si s jednou účastnicí z Itálie kontakt a mohli bychom si někdy napsat anglicky.Účastník Vojta

Během celého týdne jsme zároveň testovali aplikaci pro chytré telefony, kterou brzy bude možné stáhnout i v českém jazyce. V ní najdete vše podstatné, co jsme v Turíně připravili a co jsme si společně předali a vyzkoušeli. Dáme vědět, jakmile bude aplikace k dispozici.

Je velký rozdíl, zda jsou cíle jenom na papíře nebo jestli k nim opravdu přispíváme i v našem každodenním životě. Často jsou to jen maličkosti, které nám nezaberou moc času a mnoho nás nestojí. 

Sdílejte na: