Na co se nás lidé ptají: Znáte školu, která umí vzdělávat dítě s mentálním postižením i na 2. stupni ZŠ?

Dobrý den, mám 11tiletou holčičku se středním mentálním postižením. Od první třídy je začleněna v běžném kolektivu malé vesnické školy s asistentkou a má individuální vzdělávací plán (IVP). Velice jí to prospívá, udělala hodně velké pokroky, děti ji mají rády.

Jenže škola má jen první stupeň a my budeme příští rok postaveni před problém, kam s ní. Rozhodně nechceme nějakou speciální školu, dcerka se učí hlavně nápodobou a běžný dětský kolektiv ji táhne stále dál. Asistentku máme a budeme mít i nadále, protože si ji platíme i jako osobní asistentku. Myslíte, že by ji bylo možné začlenit i na 2. stupni ZŠ do běžné školy?

Odpověď metodičky Míši Antalíkové:
Dobrý den, samozřejmě, Vaše dcera má právo vzdělávat se v běžné základní škole. Každá obec má školský obvod spádových škol, takže i vy v malé obci se školou s 1. stupněm máte nějakou svou školu s 2. stupněm jako spádovou. To by Vám jistě řekli jak ve škole, tak v poradně, nebo se můžete obrátit zřizovatele školy.

Jako rodiče ovšem máte i možnost zvolit si jakoukoli jinou školu, pokud se s jejím ředitelem domluvíte a on je ochoten Vás přijmout. Se vzděláváním dětí s mentálním postižením na běžných školách, obzvlášť na  2. stupni, zatím v Čechách nejsou velké zkušenosti, a školy se toho často obávají. Možné ale je, že Vaše spádová škola má ochotu i zkušenosti. Pokud ne, určitě už teď nastal čas na vyhledávání nové školy. Ideální je zapojit do hledání jak současné učitele, tak poradenské pracovníky (poradnu si také můžete zvolit sami bez ohledu na místo bydliště a to takovou, kde Vás ve Vašem rozhodnutí podpoří), i další osoby. Je třeba nejen školu najít, ale také vstup do nové školy připravit. I to je třeba uskutečnit v týmu lidí z nové školy a lidí, kteří Vaši dceru učí nyní, pečují o ni, nebo ji znají.

Cenné tipy a rady můžete získat od rodičů dětí, doporučuji Vám rodičovskou skupinu Rodiče za inkluzi, která se snaží o začleňování svých dětí do běžných škol. Určitě jim napište, zda mají informace o nějaké dobré škole ve Vaší blízkosti, nebo o nějaké rodičovské skupině.

Podívat se můžete také na mapu aktivních škol, kde můžete získat první kontakty a informace. Výhodou je najít školu, která už se vzděláváním dítěte s mentálním postižením zkušenosti má.

A ještě doporučuji Férovou školu Ligy lidských práv, najdete tu kontakty na pedagogy a právníky, pokud byste měli nějaké problémy či jako informační zdroj o různých školách.

Sdílejte na: