Našli jsme nový způsob, jak s lidmi s postižením hledat práci

Sedíme na schůzce a říkáme si, co ještě jiného udělat pro to, aby měl Rosťa práci. Inzeráty neodpovídají velikostí úvazku ani typem práce. Když náhodou na některý odpovíme, málokdy přijde reakce, natož pozvání na pohovor.

Do firem voláme pravidelně, taky jsme se v několika byli osobně poptat. Zatím bez výsledku. Rosťa je stále pozitivní, nebrání se žádné výzvě ani možnosti oslovení zaměstnavatele. Padá otázka, co takhle napsat inzerát a kam ho dáme? Existuje spousta portálů, kde si Rosťa může inzerát vystavit, ale čtou je zaměstnavatelé?

Tvoříme inzerát – jednoduchý popis typu práce, kterou by Rosťa chtěl dělat a odpovídala by jeho dovednostem. Popisujeme také, co ho baví. K inzerátu přikládáme fotografii. Chvíli váhám, kam s inzerátem. Mluvíme spolu o Facebookovém profilu Rytmusu. Rosťa s Facebookem nechce mít nic společného, nechce si psát s cizími lidmi. Věnujeme tomu ještě čas na další schůzce, ukazuji Rosťovi, jak Facebook funguje a že můžeme zkusit vytavit inzerát na stránku Rytmusu. Rosťa s tím po chvíli souhlasí a inzerát sdílíme. Říkáme si, že za pokus to stojí.

Asi po týdnu za mnou přibíhá naše PR pracovnice: „Viděla jsi ohlas na ten váš inzerát?“ Koukám na Rytmusí facebook a ejhle, inzerát má několik desítek sdílení a lajků. Po cca 2 týdnech mi přichází e-mail se zněním: „Dobrý den, paní Březinová, dostal se ke mně inzerát (viz níže) a chtěl bych panu …. nabídnout práci v administrativě – konkrétně by se jednalo o vytvoření archivu smluv a dokumentů pro naše společnosti (tj. scanování dokumentů + vytváření jednoduché databáze)V případě Vašeho zájmu mně, prosím, zavolejte. Děkuji“

Pak už to jde ráz na ráz, domluven pohovor, návštěva lékaře, podpis smlouvy, zaučení, asistence, hodnocení. Prostě klasické podporované zaměstnávání. Asi po měsíci koukám na inzerát, který si na Facebooku žije svým životem. Mám oči na vrch hlavy, inzerát má 114 sdílení, 53 lajků a dosah je přibližně 11 tisíc lidí. Paráda! Nutno podotknout, že jsme příspěvek nikterak nesponzorovali. Hodně mě to překvapilo. Navíc s Rosťou vidíme, jak si krásně práce „sedla“. Dneska je Rosťa v práci sám bez naší podpory, má smlouvu na dobu neurčitou a práce ho baví.

Co nám to přineslo? Zjištění, že v dnešní době sociálních médií, nestačí jen sedět u databáze inzerátů a odpovídat, ale že se vyplatí zkusit štěstí i jinak.

PS: Díky Pilulka.cz, která Rosťu zaměstnává, víme, že sociální média slouží i k navazování vztahu se zaměstnavateli.

Sdílejte na: