16. 2. a 23. 2. 2021: plánování zaměřené na člověka, základní nástroje a jejich využití v každodenním životě
Plánování zaměřené na člověka je cestou, při níž doprovázíme člověka na jeho cestě životem, pomáháme mu uvědomit si důležité věci v jeho životě a naplánovat kroky směřující k jeho budoucnosti. K tomu, aby žil život takový, jaký chce. V této části semináře se dozvíte, co je to plánování zaměřené na člověka a naučíte se používat některé z nástrojů tohoto způsobu plánování. Budeme se bavit například o tom, proč je důležité zabývat se dary a nadáními vašich dětí, proč je důležité rozklíčovat lidi a vztahy, které má dítě ve svém životě. Tyto nástroje si vyzkoušíme krátce na kurzu a dostanete návod, jak a proč je použít s vašimi dětmi. Ukážeme vám také na příkladech dětí a rodin, jak jim tento způsob práce pomohl.
2. 3. 2021: opatrovnictví, nástroje podporovaného rozhodování
Nástroje podporovaného rozhodování naplňují povinnost státu přestat omezovat svéprávnost lidí s postižením a zajistit jim pro jejich právní jednání a rozhodování potřebnou podporu a pomoc. Tyto nástroje umožňují nahrazení praxe omezování svéprávnosti a rozhodování za člověka poskytnutím potřebné podpory bez zbytečného a nepřiměřeného rizika. Setkání je zaměřeno na jednotlivé nástroje, praktické využití a rozdíly od opatrovnictví s omezením svéprávnosti.
9. 3. 2021: příprava na samostatnost, tranzitní program
Tranzitní program se zaměřuje na podporu v přechodovém období mezi školou a dospělostí (program pomáhá mladým lidem se zdravotním znevýhodněním, aby toto náročné období bylo možno zvládnout a zažívat jej podobně jako vrstevníci). Specificky se program zaměřuje na plánování budoucího profesního uplatnění. V rámci setkání vám lektoři (student, který tranzitní program absolvoval a poradce, který studenty programem provází) představí, co vše se dá během tranzitu zažít.
16. 3. 2021: možnosti samostatného bydlení a sociální služba Podpora samostatného bydlení
Co to je služba Podpora samostatného bydlení? Jak je zajištěna asistence a kdo ji poskytuje? Jak a kolik se za službu platí? Můžu já, jako rodič, do poskytování služby zasahovat? Pomůžou mi pracovníci služby s vyřízením žádosti o byt? Těmito i podobnými otázkami se budeme zabývat během semináře na téma bydlení s podporou.
23. 3. 2021: podpora komunikace a komunikační techniky při jednáních
V rámci semináře si podrobně rozklíčujeme stresové situace při komunikaci s úřady, lékaři a dalšími. Zaměříme se na různé metody zvládání stresu a na komunikační strategie, které nám mohou v těchto situacích pomoci.
V části věnované Podporovanému zaměstnávání, které spadá pod službu Sociální rehabilitace, si na příkladu z praxe ukážeme, jak podporujeme lidi se zdravotním postižením k najití a udržení vhodné práce a to za zcela standardních podmínek, v běžných firmách. Uvidíte využití různých nástrojů z Přístupu zaměřeného na člověka, které pro tuto oblast používáme. Prostřednictvím fotografií našich současných či bývalých uživatelů při výkonu jejich zaměstnání si budete moci udělat představu budoucího pracovního uplatnění Vašich dětí na trhu práce. Budete mít příležitost ptát se na vše, co Vás v souvislosti s tímto tématem zajímá.
6. 4. 2021: inkluzivní vzdělávání, základní strategie pro začleňování, role rodičů v procesu vzdělávání
Vzdělávání, které je zaměřeno na potřeby všech a není odtud předem nikdo vylučován. Dozvíme se něco o současných možnostech zařazení dětí do běžných škol.
Každý člověk je sexuální bytostí a sexualita je podstatnou částí lidského života, se kterou je důležité umět zacházet. Člověk s mentálním postižením potřebuje bezpečný a srozumitelný prostor pro prožívání a poznávání své sexuality, který je však jasně ohraničen pravidly a zákonnými normami. Abychom mohli takové prostředí vytvořit, potřebujeme se zaměřit jak na člověka (na jeho prožívání, možnosti, sny a přání), tak na naše limity, praktické dovednosti a znalosti z oblasti sexuality.