Práci mám už 12. rokem a nabíjí mě, že jsem mezi lidmi

Nejdříve jsem chodila do Zvláštní školy v Krči. Vyšla jsem ze 7. třídy, protože mě a moje rodiče paní učitelka upozorňovala, že bych 8. a 9. třídu prý nezvládla. Přestoupila jsem na Praktickou školu Baarova, kde jsme se učili šít a vařit a měli jsme tam výuku masáží. Paní učitelka mi doporučila organizaci Rytmus.

V Rytmusu jsem nastoupila do Tranzitního programu a každou středu jsem chodila na praxi. Chodila jsem také na kurz práce na počítači. Na praxi jsem chodila nejdříve do Domova Sue Ryder, tam jsem povlékala postele, povídala si se starými lidmi a hrála s nimi různé hry. Potom jsem nastoupila do Kauflandu na Chodovské, kde jsem doplňovala zboží např. polévky. Tam se ukázalo, že nemůžu nosit těžké věci, po práci mě vždycky bolela záda. Občas jsem tam pracovala i s kopírkou. Ředitel obchodu si chválil, že jsem mu hodně pomohla.

Z Tranzitního programu jsem přešla do Podporovaného zaměstnávání a chtěla jsem si najít práci. Chtěla jsem pracovat blízko bydliště, někde kde to trochu znám. Nechtěla jsem jezdit třeba na Černý most nebo do Hostivaře. To byla moje podmínka při hledání práce. Při hledání mi hodně pomohla konzultantka z Rytmusu Jana Švajglová. Povedlo se najít placenou práci v McDonald’s na Budějovické. Nejdříve tam se mnou chodila asistentka Tereza, která mi ukazovala, jak mám separovat – třídit odpad. Pomohla mi naučit se, jak komunikovat se zákazníky. Nastupovala jsem tam 1. září 2004 a už jsem tam 12 let.  Pracuji na lobby, odnáším tácy, zametám mezi stolky, otírám stolky a vytírám chodbu, kuchyň a místo u pokladen. S čím je u nás problém, jsou bezdomovci a feťáci, musíme po nich uklízet záchody a je to nepříjemné. Uklízí po nich moje kolegyně Maruška. Pracuji od 10 do 15 hodin od pondělí do pátku. Když k nám přijde kontrola nebo když si potřebuje Maruška něco vyřídit, tak jsem v práci do 16 a někdy i do 18 hodin.

Hodně mi spolupráce s Rytmusem pomohla, ráno jsem vstávala a těšila se do práce.  Práce mě hodně nabíjí, hlavně to, že jsem mezi lidmi. S kolegyní Maruškou si rozumíme a vzájemně si pomáháme. Každý rok chodíme z práce na vánoční večírek a taky chodíme na bowling.

Jsem spokojená, že jsem mezi lidmi. Doma bych se nudila. Hodně mi pomohlo, že nemusím být doma a že dostávám výplatu a důchod. Z výplaty si můžu koupit oblečení a boty, počítač, tablet, nový mobil a plánuju si koupit novou televizi. Můžu si dojít ke kadeřnici a dobít kredit, kredit mi nabíjí i táta z mé výplaty. Můžu našim přidat na dovolenou a na nájem. Chodím do kina. Pravidelně chodím na schůzky poradců Rytmusu, jezdíme na výlety a můžu se zapojit do různých činností. Doporučuju Rytmus Podporované zaměstnávání i Tranzitní program.

Lenka Staňková, poradce Rytmusu
V Praze, 30. březen 2016

Sdílejte na: