Připojili jsme se ke kampani „Mít svůj domov“

Proč je pro Tebe důležité mít svůj domov? Zeptali jsme se Tomáše, mladého muže, který využívá službu Podpora samostatného bydlení v Rytmusu. „Žít sám je dobrý, aby člověk pochopil, jak to ve světě chodí. Když můžu bydlet sám, mám možnost se zdokonalit, být samostatnej. Pro každého je důležitý, aby měl soukromí.“

Podporujeme přijetí zákona o sociálním bydlení. Lidé s postižením mají právo na spokojený život v přirozeném prostředí svého domova. Podporujeme v samostatném bydlení lidi, kteří žili dlouhodobě v pobytových zařízeních (Domovech pro osoby se zdravotním postižením) a rozhodli se žít samostatně ve vlastním nebo pronajatém bytě. Jsou to příklady spolehlivých nájemníků.  V některých městech mají snížené nájemné, aby s invalidním důchodem vše dobře uplatili. Většina z těchto lidí získala nejen nový domov ale i příležitost hledat a najít práci.

„Iniciativa Mít svůj domov zaštiťuje vice než 80 organizací a institucí, odborníky a více než tisícovku občanů, kteří doposud podepsali petici za přijetí zákona o sociálním bydlení. Prosazuje přijetí systémového řešení pro vice než 187 000 lidí bez skutečného domova, kteří žijí na ubytovně, v azylovém domě nebo na ulici. Jsme přesvědčeni, že tuto situaci lze vyřešit pouze prostřednictvím státem podporovaného sociálního bydlení, tedy dobrým zákonem o sociálním bydlení. Jeho kvalitu posuzujeme dle 15 zásad dobrého zákona, které formulovala Platforma pro sociální bydlení, a které uvádíme na stránce www.mitsvujdomov.cz/dobry-zakon.“ Citujeme z webových stránek iniciativy.

Sdílejte na: