Jak si můžete říci o radu či o pomoc?

  • Zatelefonovat nám a domluvit si s námi osobní schůzku. U nás v kanceláři nebo na jiném místě podle vzájemné dohody (u vás doma, v chráněném bydlení, ve stacionáři, v domově…).
  • Poslat nám email. Je možné, že vám nebudeme moci po emailu dobře poradit a budeme k tomu potřebovat víc informací a dokumentů. V takovém případě vám nabídneme osobní schůzku.
  • Přijít k nám do kanceláře na Karlínském náměstí 12 na Praze 8. Můžete přijít i bez objednání. Pokud se neobjednáte, může se stát, že se budeme věnovat již někomu jinému. A vy budete muset čekat. Proto doporučujeme se předem objednat telefonem nebo emailem.

Průběh setkání s pracovníky poradny:

Na schůzce se vás budeme ptát, s čím k nám přicházíte, s čím potřebujete poradit. Budeme také odpovídat na vaše otázky. Jestli máte k tomu, co si přejete s námi řešit, právní dokumenty, kterým nerozumíte (dopis od soudu, rozsudek o omezení svéprávnosti a podobně) přineste je prosím s sebou. Pokud bude potřeba se sejít vícekrát, domluvíme se na způsobu a průběhu další spolupráce (včetně společného plánu jednotlivých kroků a činností, které nás povedou k cíli). Při jednorázové, nebo krátkodobé spolupráci nepotřebujeme znát vaše jméno ani jiné osobní údaje. Pro delší spolupráci to bývá nutné. Všechny osobní údaje jsou uložené v zabezpečeném počítačovém systému.

Na kvalitu poskytované služby lze podat stížnost, nápad, nebo připomínku.

Tým Poradny (kontakty na jednotlivé pracovníky)

S jakými otázkami a problémy se na nás lidé nejčastěji obracejí?

Příklady otázek na téma svéprávnost a samostatné rozhodování
Pan Robert: „ Kamarádka z práce říkala, že jste jí pomohli vyřešit problém s opatrovníkem. Vadí mi, že musím chodit za opatrovnicí na úřad pro peníze a pro podpisy na různé smlouvy.  Vím, že bych to dokázal sám“.

Paní Jana: „Přišel mi dopis od soudu, že budou přehodnocovat moji svéprávnost. Chtěla bych, aby mi soud dovolil rozhodovat víc věcí sama. Pomůžete mi?“

Pan David: „Moje opatrovnice je moje mamka. Je hodná. Někdy se ke mně ale chová, jako bych byl malý kluk. Rozhoduje často místo mě. To se mi nelíbí.“

Paní Hana: „Kolegyně z prádelny nemá opatrovníka, ale podpůrce. Je svéprávná. S tím, jak to má teď zařízeno je moc spokojená. Také bych to tak chtěla.“

Paní Iveta: „Chtěla bych se vdávat. Bydlíme se Standou již dlouho, ale opatrovnice z úřadu to nechce dovolit. Myslí si, že je to nebezpečné, protože vztahy a manželství se prý mohou pokazit. Chtěli bychom to zařídit tak, abychom se mohli vzít“.

Rodič dítěte s postižením: „Říkají nám, ať syna preventivně co nejvíce omezíme ve správnosti. Mně se to nějak nezdá, chci se poradit…“

Sociální služba: „U nás v chráněném bydlení spolupracujeme s panem Mirkem. Je pracovitý, na pomocné práce v kuchyni je i velmi šikovný. Baví ho pracovat. Je omezený ve svéprávnosti. Kvůli tomu, že mu pracovní smlouvu musí podepsat opatrovník, se mu špatně hledá práce, kterou by si přál. Přeje si do budoucna moci podepisovat pracovní smlouvy sám. “

Matka syna se zdravotním postižením: „Náš syn má lehčí mentální postižení.  Brzy mu bude 18 let. Věcem jako jsou půjčky a úroky nerozumí. O všem důležitém se radí s námi. Nechci zkazit opatrovnictvím náš vztah. Nechci být ta, kdo ho bude omezovat v rozvoji.“

Sourozenec člověka s postižením: „Sestra věří i divným lidem. Mám strach, že ji zneužijí. Že něco podepíše a o všechno přijde.“

Sociální služba: „U nás ve službě spolupracujeme s pánem, který by byl rád samostatnější. Blíží se mu přehodnocení omezení svéprávnosti. Rád by získal smlouvu o nápomoci, ale nic o ní nevíme“.

Příklady otázek na téma vztahy a sexualita

Pan Karel: „Nedaří se mi najít partnerku. Někdy to už vypadá nadějně, ale pak zjistím, že si ze mě ta žena dělala legraci. Potřebuji vědět, jak se mohu bezpečně seznámit a jaké mám možnosti.“

Pan Tomáš: „Nemám si s kým promluvit o své sexualitě. Máma ve mně vidí pořád malého chlapce, ale já už jsem dospělý. Chci vědět více o vztazích, mužském a ženském těle, sexu a dalších věcech.“

Paní Klára: „Mám nepříjemnou zkušenost. Spolubydlící z chráněného bydlení mi posílá fotografie svého nahého těla. Divně se na mě dívá a říká mi sprosté věci. Potřebuji o tom s někým mluvit. Chci vědět, jak se mohu bránit.“

Pracovníci chráněného bydlení: „Máme obavu o pana Petra. Žije se svým partnerem na pokoji, ale poslední dobou je velmi smutný. Nechce s námi o svém vztahu mluvit a před svým partnerem vypadá vystrašeně. Potřebujeme se poradit, jak postupovat dál.“

 Pokud máte tyto nebo podobné otázky, můžete se na nás bez obav obrátit, rádi vám pomůžeme v nalezení odpovědí a možných řešení.

 

Jsme registrovanou sociální službou odborného sociálního poradenství dle zákona (informace o přesném výčtu činností).

 

Sdílejte na: