Alternativy k omezení svéprávnosti a jak se v nich vyznat
Domů>Alternativy k omezení svéprávnosti a jak se v nich vyznat
Cílem podpůrných opatření je umožnit člověkovi, který sám nemůže právně jednat, aby mu v rozhodování někdo pomáhal. Tedy ne, aby jednal za něj, ale aby jednal společně s ním. Podívejte se na základní přehled alternativ a rozdílů mezi nimi.
Opatrovnictví s omezením svéprávnosti
Pokud člověku duševní onemocnění brání právně jednat a hrozila by mu závažná újma, soud mu jmenuje opatrovníka. Tento postup je možný jen pokud nestačí k ochraně člověka mírnější řešení.
Soud jmenuje opatrovníka, který jedná v souladu s vůlí a ve prospěch člověka. Například spravuje majetek a zastupuje ho při právních jednáních (smlouva s telefonním operátorem, nájemní smlouva, žádost o invalidní důchod…).
Opatrovník může být blízká osoba nebo veřejný opatrovník (zástupce obce).
Člověk může jednat v běžných záležitostech, jako je běžné nakupování, výlety apod.
Opatrovník posílá soudu roční zprávu o správě jmění člověka.
Soud nejpozději po 5 letech musí svéprávnost člověka přezkoumat. Pokud včas nezahájí řízení, nebo ho během jednoho roku neukončí, je svéprávnost navrácena.
Některá rozhodnutí vždy schvaluje soud – patří sem například změna trvalého bydliště, rozhodování o větším majetku nebo větší lékařské zákroky.
Je dobré vědět, že:
Opatrovník může být pouze jeden.
Člověk je omezen nejen samotným rozsudkem soudu, ale i dalšími zákony (např. nemůže mít datovou schránku, živnostenský list apod.).
Pokud člověk uzavře nevýhodnou smlouvu, které nerozuměl, musí ji opatrovník zneplatnit a vrátit plnění, pokud již bylo poskytnuto.
Omezení svéprávnosti je složité zmírnit či zrušit.
Opatrovnictví bez omezení svéprávnosti
Člověk může mít opatrovníka i v situaci, kdy zůstává plně svéprávný. Hodí se to pro jasně vymezená právní jednání, která člověk vzhledem ke svému zdravotnímu stavu nezvládá (například hospodaření s financemi).
Člověk zůstává svéprávný.
Soud rozhoduje o opatrovnictví na návrh člověka, nebo s jeho souhlasem.
Vhodné pro lidi s potížemi při správě peněz nebo hájení svých práv.
Opatrovník a člověk jednají zpravidla společně, opatrovník jedná podle pokynů člověka.
Pokud jedná opatrovník sám, jedná plně v souladu s vůlí (pokyny) opatrovaného.
Přezkum soudem neprobíhá automaticky.
Je dobré vědět, že:
Toto opatrovnictví se často používá u lidí v kómatu. Hodí se tam, kde nehrozí, že člověk s opatrovníkem nebudou jednat v rozporu (například při kolísavém zdravotním stavu, při kombinaci s fyzickým postižením apod.)
Vhodné pro širší vymezení možností opatrovníka.
Pokud člověk uzavře nevýhodnou smlouvu, které nerozuměl, musí ji opatrovník zneplatnit a vrátit plnění, pokud již bylo poskytnuto.
Zastoupení členem domácnosti
Mírnějším opatřením, jak pomáhat blízkému člověku s duševním onemocněním, je stát se jeho zástupcem. Člověk je i nadále svéprávný, ale zástupce za něj může jednat v obvyklých záležitostech každodenního života.
Jedná se o obdobu plné moci, kterou schvaluje soud.
Člověk zůstává plně svéprávný.
Zástupce musí být příbuzný, nebo žít s člověkem alespoň 3 roky ve společné domácnosti.
Zástupce (zástupci) se zastupováním souhlasí a zastoupený neprojevil nesouhlas.
Zástupce jedná za člověka.
Zástupce jedná za osobu v obvyklých záležitostech, jako jsou pravidelné platby, přebírání pošty, smlouvy o sociálních službách a nakládání s peněžními prostředky do částky životního minima.
Zástupce může namítat neplatnost právního jednání, kterým by člověk utrpěl újmu.
Je dobré vědět, že:
Zástupců může být víc (třeba oba rodiče).
Člověk může být pasivní – zástupce jedná sám, kde je třeba.
Vhodné na každodenní běžné záležitosti.
U soudu se člověk nebrání.
Pokud člověk uzavře nevýhodnou smlouvu, které nerozuměl, musí ji opatrovník zneplatnit a vrátit plnění, pokud již bylo poskytnuto.
Smlouva o nápomoci (nápomoc při rozhodování)
Nejmírnějším nástrojem, jak pomoci člověku s duševním onemocněním v právním jednání, je stát se podpůrcem. Člověk je i nadále svéprávný, ale jeho podpůrce mu pomáhá (na základě smlouvy o nápomoci) pochopit složitější právní jednání. Podpůrce jen radí, nikdy nejedná za člověka.
Člověk je plně svéprávný.
Soud schvaluje dohodu mezi podpůrcem a podporovaným o pomoci v dohodnutých oblastech.
Vhodné pro lidi s duševními obtížemi, kteří se s podporou dokáží rozhodnout.
Člověk jedná sám, podpůrce poskytuje informace, doprovází a může připojit svůj podpis.
Podpůrce může namítat neplatnost jednání, pokud by si člověk způsobil újmu nebo se neporadil.
Je dobré vědět, že:
Jedná se o nejnižší míru podpory, kde člověk je aktivní, jedná sám a umí si říct o pomoc.
U soudu člověk zvládne vyjádřit potřebu nápomoci a pochopí její princip.
Rytmus 30 let
2024
Slavnostně jsme otevřeli pobočku ve Zlíně!
1. února jsme ve Zlínské pobočce slavnostně zahájili její provoz! Nově ve Zlínském kraji pomáháme lidem se zdravotním postižením s pracovním uplatněním na pracovním trhu.
Slavnostní premiéra krátkometrážního dokumentu „Eva Bajgerová: Cesta z ústavu domů“
V Karlových Varech v kině Drahomíra proběhla premiéra snímku „Eva Bajgerová: Cesta z ústavu domů“. Slavnostní promítání proběhlo s cílem oslavy úspěchů a podpory lidí se zdravotním postižením, kterým dlouhodobě pomáháme napříč Českou republikou. Film i následná panelová diskuze, které se zúčastnili také zástupci Karlovarského kraje, se zároveň dotýkají témat jako jsou svéprávnost a deinstitucionalizace systému.
Ve středu 11. října 2023 se v brněnské Vaňkovce uskutečnil 11. ročník konference Pro změnu. Ta byla určena lidem s mentálním postižením a jejich doprovodu, které zajímalo téma práce. Kromě úvodních slov a příspěvku čekalo na účastníky celkem sedm workshopů na různá témata.
Šest interaktivních workshopů připravili a prezentovali lidé s postižením. Sdíleli na nich vlastní zkušenosti, příběhy a praktické informace například o tom, jak se připravit a obstát u pracovního pohovoru, jak skloubit práci a aktivní život i to, jak si práci udržet. Sedmý, odborný, workshop určený doprovázejícím osobám vedla naše právnička Lenka Frýdková a věnovala se mýtům v sociálním systému ohledně sociálních dávek.
Prostřednictvím Tréninkového bytu nabízíme mladým lidem s postižením možnost vyzkoušet si bydlení bez rodiny, pouze s podporou asistentů. Díky tomu získávají zkušenosti s běžnými činnostmi v bytě tak, aby v budoucnu mohli bydlet samostatně.
První Tréninkový byt se v Praze osvědčil a proto jsme o rok později otevřeli druhý byt v Brně.
Poslední ročník soutěže „Stejná šance – zaměstnavatel roku“
Stejná šance je soutěž zaměstnavatelů na otevřeném trhu práce, kteří ve své firmě zaměstnávají člověka s postižením. Aktivně tak přispívají k začleňování lidí s postižením do společnosti a dávají jim stejnou šanci jako ostatním.
2022
První Tréninkový byt
V rámci projektu Krok přes práh jsme začátkem září rozjeli úplnou novinku – tréninkový byt v centru Prahy. V něm střídavě bydlí dvě dvojice mladých lidí s postižením. Ti se, za podpory asistentů, připravují na samostatný život a osvojují si všechny běžné věci, které jsou pro bydlení potřeba.
Ve čtvrtek 10. března jsme v asistenčním centru pomoci v Kongresáku společně s Armádou spásy a hl. m. Praha spustili informační stánek pro uprchlíky z Ukrajiny.
Smyslem stánku bylo poskytovat informace o sociálních službách v Praze a propojovat zájemce o práci se zaměstnavateli v oblasti sociální, školské a zdravotní.
Kromě toho jsme spustili i další pomoc. Nechyběla výuka češtiny – za zhruba dva roky jsme česky naučili více než 100 lidí z Ukrajiny.
2021
Poradci se mění na sebeobhájce
Poradci se po dohodě mění na sebeobhájce.
Co to znamená, proč se tak stalo…?
2021
Konference Pro změnu 2021
11. listopadu 2021 se v historických prostorách Staroměstské radnice konal 10. ročník mezinárodní konference Pro změnu, jejímž tématem byla „Změna rolí lidí s postižením“. S přípravami a organizací konference vypomáhali samotní sebeobhájci, se kterými dlouhodobě aktivně spolupracujeme.
Celou konferenci jsme pojali jako přehlídku dobrých praxí (příběhů), které souvisejí se změnou role lidí s postižením. Formou interaktivních a srozumitelných workshopů lidé s postižením představili různé role, které v současnosti ve svých životech zastávají, a popisovali, jaká cesta k jejich změně vedla.
Začátkem roku 2021 jsme spojili síly s Quipem. Organizací, se kterou léta Rytmus úzce spolupracoval v mnoha oblastech – vzdělávání, multidisciplinární sociální službě a zajímavých projektech.
2021
Úmluva.cz
Úmluva.cz slouží k výkladu jednotlivých článků Úmluvy OSN o právech osob se zdravotním postižením.
Web je zpracován v jednoduchém stylu proto, aby byl co nejvíce přístupný i lidem, kteří mají se čtením a porozuměním textu potíže.
2021
Téma zdraví
Na projektu (zkráceně mu říkáme „Zdraví“) pracovali sebeobhájci a pracovníci Rytmusu, jejichž záměrem je, aby lidé s mentálním postižením lépe porozuměli tématům zdraví, nemocí a prevence.
Pro lidi s postižením, jejich blízké a rodiny, sociální pracovníky a podpůrce jsme připravili:
V době protiepidemických opatření jsme lidem s postižením nabízeli nejrůznější online aktivity. Podporovali jsme je, aby zůstávali v kontaktu s okolním světem, byli v psychické pohodě a učili se novým věcem. Mezi aktivity, které jsme od podzimu 2020 pravidelně každý týden prostřednictvím videokonferencí organizovali patřilo vaření, angličtina, Rádio Rytmus, tancování, cvičení nebo „kecárna“. Kromě toho jsme nabízeli i venkovní procházky s doprovodem z řad konzultantů, poradců a asistentů.
Jako zavedený poskytovatel doplňujeme nedostatečnou kapacitu těchto služeb v Brně. Přinášíme i moderní terénní sociální práci založenou na koordinaci podpory pro konkrétní rodiny.
2019
Letní škola
Letní škola bylo čtyřdenní soustředění určené pedagogickým pracovníkům. Pro realizaci jsme vybrali dobu před koncem prázdnin, kdy už učitelé začínají přemýšlet o novém školním roce, ale zároveň jsou alespoň částečně odpočinutí po uplynulém školním roce.
Zastřešujícím tématem Letní školy bylo posilnění role pedagogického pracovníka při práci s dětmi se znevýhodněním v běžné třídě. Bylo pro nás důležité pedagogům předat:
jak pracovat se silnými stránkami a potřebami učitelů i žáků
různé metody komunikace – s rodičem dítěte s postižením, nenásilná komunikace
proces uvědomění si potřeb a obav při práci ve škole
metody napomáhající zlepšení vzájemných vztahů dětí ve třídě
2018
2. národní konference služby Podpora samostatného bydlení
Koncem listopadu proběhla na Magistrátu hl. m. Praha druhá národní konference služby Podpora samostatného bydlení (dále jen PSB), kterou jsme organizovali společně s Rytmusem Východní Čechy a Střední Čechy.
Velký jednací sál Magistrátu hl. m. Prahy v úterý 27. listopadu 2018 hostil zhruba 140 účastníků. Letošní konference volně navazovala na 1. ročník, který se minulý rok konal v Karlových Varech.
„Byla to skvělá příležitost potkat se s kolegy z jiných služeb, odborníky, přímo s lidmi, kteří službu PSB využívají i s jejich rodiči a sdílet vzájemně své zkušenosti. Věřím, že takováto setkání pomohou posílit povědomí o rozsahu a potřebě služby PSB,“ hodnotí konferenci Lenka Skálová, vedoucí naší služby PSB.
2018
Kurzy pro rodiče (v domě světla)
Dlouhodobý kurzu pro rodiče s názvem Jak se stát obhájcem práv lidí s postižením.
Kromě seznámení se s možnostmi praktické aplikace jednotlivých článků Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením, účastníci generovali témata, kterým se chtějí věnovat během celého kurzu a která budou na závěr prezentovat před zástupci médií. Jsou to např. tato:
jak podpořit inkluzívní vzdělávání a změnit jeho obraz k lepšímu,
jak zajistit důstojný živit pro pečující osoby,
jak zajistit bydlení pro dospívající a dospělé lidi s postižením,
osvěta, která by mohla přispět ke změně vnímání lidí s postižením,
vybudování lobbyingové strategie s cílem zajistit větší slovo rodičů při rozhodování.
2017
Projekt Kolaboratorium
Kolaboratorium je místem, kde se spolupracuje nebo kde vzniká něco společného. V našem případě je to navíc tříletý projekt, financovaný z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání, který trvá od 1. 9. 2017 do 31. 8. 2020. Projekt byl prodloužen do 26. 2. 2021. S posláním přispět ke zlepšení situace v začleňování žáků se zdravotním/zejména mentálním postižením do běžných škol u nás.
Projekt má tři hlavní cílové skupiny:
žáky se zdravotním/mentálním postižením,
pedagogické pracovníky a
rodiče dětí/žáků s postižením.
2017
1. národní konference na téma Podpora samostatného bydlení
V úterý 17. října se v Krajské knihovně v Karlových Varech uskutečnila první Národní konference na téma podpory samostatného bydlení.
Na programu bylo několik příběhů z praxe PSB, tematicky zaměřené workshopy a diskuze.
Konference proběhla s podporou Karlovarského kraje a pod záštitou náměstka hejtmanky Karlovarského kraje Mgr. Petra Kubise.
2016
Podpora samostatného bydlení spuštěna v Praze
Zájem o podporu s bydlením roste, přijímali jsme nové žádosti od zájemců o službu. Vycházíme z toho, že bydlení je základ. Podporujeme ty, co se na nás obrátili o pomoc s bydlením, v jejich rozhodnutí osamostatnit se a žít si podle svých představ.
2015
První zahraniční školení
Zapojili jsme se do projektu Člověka v tísni a školili jsme pracovníky v Kosovu. Díky tomu jsme získali velkou zkušenost s tím, jak se popasovat s nezaměstnaností, která činila až 40 % a zároveň s tím, jak co nejsrozumitelněji předat velké množství informací v krátkém čase.
2015
Založení NF Rytmus
Nadační fond Rytmus vznikl v lednu 2015 s cílem podpořit rozvoj inkluzivního vzdělávání v České republice a to pořádáním kurzů a seminářů pro pedagogické pracovníky. Nadační fond je součástí aktivit nestátní neziskové organizace Rytmus – od klienta k občanovi, o.p.s. Svou náplní tak navazuje na tradici vzdělávání pedagogických pracovníků, které Rytmus zajišťuje už od roku 2002.
2014
Poradci jako kolegové
Přibývají další, často jednorázové úkoly, většina z nich je placenou prací. Např.:
Semináře pro zaměstnavatele (např. Americká obchodní komora)
Prezentace na snídaních pro zaměstnavatele
Seminář pro neziskovky (jak spolupracovat se zaměstnavateli) s Grétou Wangen
Vznik fotoknih z návštěv ve Skotsku a Vídni
Pomoc s vytvářením metodiky Tranzitního programu
Seminář pro zaměstnavatele
Rytmusí oslavy 20 let od založení
Stejná Šance –Zaměstnavatel roku 2014 – Moderoval: Marek Š., předávání květin Jiřina, Hodnocení nominací zaměstnavatelů – Markéta H.
2011
Začátek klientských auditů
2010
Vstup do Karlovarského kraje
V Karlovarském kraji poskytujeme od roku 2010 dvě sociální služby a to:
Obě služby vznikly na základě transformace pobytových služeb v Karlovarském kraji. V rámci této transformace došlo ke stěhování několika desítek uživatelů z Domova pro osoby se zdravotním postižením v Mariánské, Lubech, Mnichově, Habartově, Radošově a v Sokolově do běžných bytů ve větších městech Karlovarska jako Cheb, Ostrov, Sokolov, Kynšperk nad Ohří, Karlovy Vary nebo Luby.
2009
Projekt „Od klienta k občanovi“
Celkovým cílem projektu je přispět konkrétními aktivitami ke zlepšení života lidí s potížemi v učení. Konkrétními cíli projektu je vytvoření obsahu tří nových kurzů s tématy:
jak poznat diskriminaci, jak se konkrétně projevuje a jak se jí lze bránit
jak upravit text tak, aby byl srozumitelný a přístupný chápání lidí s potížemi v učení
jak mohou uživatelé služeb sami hodnotit kvalitu jejího poskytování
Název projektu byl později zanesen do názvu organizace.
2008
Celoživotní vzdělávání
V rámci Celoživotního vzdělávání nabízíme vzdělávací kurzy, kterými si lidé se zdravotním postižením doplňují, prohlubují, obnovují nebo rozšiřují vědomosti a dovednosti.
Kurzy pořádáme pravidelně a to už od roku 2008.
První kurzy se souhrnně nazývaly „Tovaryš“ a nabízeli jsme je jako vzdělávací kurzy zaměřené na aktivní přístup k vlastnímu rozvoji.
Témata kurzů reagují přímo na poptávku nebo naopak nabízejí „inovace“.
Stává se to většinou tak, že potkáme zajímavého člověka, který má co předávat.
2008
Týden pro inkluzi
V Česku se poprvé konal Týden pro inkluzi, v termínu 29. září – 5.října 2008. Do kampaně, kterou jsme vyhlásili společně s občanským sdružením QUIP – Společnost pro změnu, se mohli zapojit prakticky všichni, kdo chtěli podpořit myšlenku inkluzivního – společného vzdělávání a připojit se s vlastní akcí. Aktivní byly především školy a další zařízení pro děti a mládež z celé republiky i ze zahraničí.
Týden pro inkluzi jsme připravovali se záměrem výrazně přispět k rozvoji inkluzívních škol v České republice. Celou akci provázela myšlenka sblížit děti zdravé s dětmi s postižením, dát jim prostor pro společné zážitky a zkušenosti, umožnit jim učit se vzájemnému respektu a toleranci. Cílem Týdne bylo šířit informace o začleňování lidí se znevýhodněním do společnosti, motivovat odbornou pedagogickou veřejnost a sociální pracovníky a ukázat široké veřejnosti, že myšlenka inkluze má významné opodstatnění.
2007
Začínáme poskytovat sociální službu Osobní asistence
2007
Poradci Rytmusu
Poprvé se sešla skupina lidí, kteří využívali naše služby. Společně s pracovníky se zamýšleli nad tím, jak se mohou sami lidé s postižením zapojit do fungování organizace a přišli na tyto věci:
Výběrové řízení např. výběr nového asistenta
Konference např. pomoc s rozdáváním informačních letáků
Navrhovat úpravy letáků, www stránek
Přijít na JOBklub a říct o své práci
Napsat o své práci
Cena Milana Chába např. odškrtávat si ze seznamu hosty
Čtení nominací na Cenu Milana Chába
2006
Cena Milana Chába
Cena Martina Palase od roku 2006 nese jméno Milana Chába, který především jako ředitel Ústavu sociální péče Horní Poustevna usiloval celou svou činností i osobním nasazením až do své smrti v roce 2001 o proměnu ústavní péče na „přátelské“ sociální služby, odpovídající individuálním potřebám a přáním lidí s mentálním postižením a o posilování jejich samostatnosti.
Na Cenu Milana Chába mohly být nominovány osobnosti z celé České republiky, které svými počiny například v organizacích státní správy, organizacích poskytujících sociální služby, školách atd. přispěly k sociálnímu začleňování dítěte či dospělé osoby, k jejímu směřování ze segregovaného prostředí do běžného života.
V rámci projektu „Ověření komplexu služeb podporovaného zaměstnávání v ČR“ vzniklo další regionální pracoviště – Agentura pro PZ v Litvínově.
2000
Ředitelka Pavla Baxa
V roce 2000 odešla výkonná ředitelka Milena Johnová. Nahradila ji Pavla Baxová, která je ředitelkou dodnes.
2000
Česká unie pro podporované zaměstnávání
Za účelem podpory rozvoje podporovaného zaměstnávání jsme iniciovali založení České unie pro podporované zaměstnávání, které jsme se zároveň stali členy.
2000
Pobočky v Písku a Chrudimi
Agentury pro podporované zaměstnávání jsme poprvé rozšířili do dalších měst mimo Prahu.
Pracoviště v Písku se na konci roku 2022 odloučilo a začalo fungovat samostatně pod názvem Mesada.
1998
Cena Martina Palase
Cenu Martina Palase, kterou založilo občanské sdružení RYTMUS v roce 1998 původně pro pedagogy za účelem šíření pozitivních příkladů a odborných zkušeností v problematice vzdělávání dětí s těžším postižením v systému běžných škol. Cena vznikla jako výraz díku pedagogům, kteří se integraci věnují v praxi. Byla pojmenována podle žáka s Downovým syndromem, který se jako jeden z prvních začal učit v pražské základní škole a školu dokončil. Tato soutěž proběhla v šesti ročnících, sedmý ročník Ceny Martina Palase byl již věnován sociální integraci osob s těžším postižením v širším úhlu pohledu.
1997
První finanční podpora od státu, města a městských částí
Stát i obec tím potvrdili zájem o naše služby. Díky tomu jsme mohli mít vlastní kancelář v centru Prahy.
1996
Poprvé používáme „Plánování zaměřené na člověka“
A to v rámci projektu Letní dialogy, jehož cílem bylo pomoci rodinám vyřešit problémy související s odchodem ze školy do života dospělých lidí.
Dnes tuto metodu používáme jako pevnou součást všech našich sociálních služeb.
Koncem srpna 1995 jsme zahájili projekt Začleněné vzdělávání. Jeho cílem bylo umožnit dětem zejména s mentálním postižením chodit do školy se svými vrstevníky a v místě bydliště.
Klíčovými podmínkami pro začleněné našeho prvního žáka (prvňáčka) bylo zajištění asistenta a pracovního týmu pro vytvoření individuálního vzdělávacího plánu. V průběhu školního roku jsme zajistili asistenci pro další dva individuálně začleněné žáky (s fyzickým postižením a autismem).
1995
Zahájeno Podporované zaměstnávání a Tranzitní program
Díky finanční podpoře nadace The American Jewish Joint Distribution Committee jsme realizovali projekty Podporované zaměstnávání a Program přechodu (dnes mu říkáme Tranzitní program).
Projekt jsme začali realizovat ve spolupráci s Pomocnou školou Rooseveltova 8 v Praze 6 a Speciální rodinnou školou při Jedličkově ústavu. Dohromady jsme zajistili praxe pro 12 studentů z obou škol.