Míša je dnes dospělá a plnoletá dívka. Studuje na OU Vyšehrad, dvouleté praktické škole se sportovním zaměřením. Narodila se s Downovým syndromem a první dva a půl roku života strávila v kojeneckém ústavu. Pak si ji osvojila pěstounská rodina. Míša je od té doby šťastná v kruhu svých nejbližších.
Míša je velmi nadaná, jak sportovně, tak i v jiných uměleckých oblastech života. Když není ve škole, tráví svůj volný čas sportem. Ve víceboji a skoku dalekém získala v roce 2024 medaile při reprezentování České Republiky na Mistrovství světa sportovců s Downovým syndromem v turecké Antalyi. Kromě atletiky se Míša věnuje také malování, tancování nebo hře na kytaru.
Jak pomáhat Míše i po 18. narozeninách?
Míša je v mnoha oblastech života velmi samostatná. Ve škole, i v běžném životě si postupně osvojuje nové dovednosti. Rodina však vnímá, že je pro Míšu těžké obstarávat si některé běžné záležitosti a samostatně právně jednat. Nejvíc to bylo znát v situacích, kdy bylo potřeba jednat a komunikovat s úřady, vyznat se a dobře se rozhodovat o penězích nebo v náročnějších životních situacích.
S blížící se plnoletostí se ukázala potřeba rodiny najít řešení, které by umožnilo členům rodiny nadále poskytovat Míše potřebnou podporu.
Pěstounka Ivana proto oslovila v roce 2023 Poradnu s žádostí o pomoc, aby mohla plnoletou Míšu nadále plnohodnotně podporovat a pomáhat jí.
Jakou alternativu zvolit?
V Poradně probíhaly pravidelná setkávání s Míšou, během kterých jsme zjišťovali její dovednosti a sbírali důležité informace o tom, jakou podporu a v jakých situacích potřebuje. Toto, 6 měsíců dlouhé, mapování nám ukázalo, že pro rodinu bude nejlepší řešení zvolit právní ošetření, které se nazývá zastoupení členem domácnosti.
Řešení situace právě zastoupením členy domácnosti Míše nebrání jednat samostatně v situacích, které zvládá. Tento model podpory poskytuje Míše bezpečné prostředí pro další rozvoj jejich schopností, přičemž respektuje její právo na nezávislost tam, kde si dokáže sama poradit.
Alena Svatošová, právnička z týmu Poradny, pomohla sestavit rodině návrh pro soud. Ivana s Míšou jej na jaře v roce 2024 podaly na soud. Ten reagoval velice rychle a do několika týdnů od podání se konalo soudní řízení. Zastoupení členem domácnosti bylo schváleno a Ivana společně se svými dcerami Anežkou a Bohdanou se staly Míšinými zástupci.
Příběh je příkladem, jak může společnost a rodina spolupracovat, aby lidem se specifickými potřebami umožnila plně rozvinout svůj potenciál a zároveň zajistila potřebnou oporu v klíčových oblastech života.
Další inspirativní příběhy a informace
Zobrazit všechny příspěvky týkající se alternativ omezení svéprávnosti.
Sdílejte na: