První volby a přípravy na ně

Více než 10 000 lidí v České republice v současnosti kvůli omezení svéprávnosti nemůže volit. Své o tom ví i Jirka, který se o navrácení práva volit snaží už od roku 2018. Tři roky poté se to konečně podařilo, i když trochu nečekanou cestou.

Jirka se na nás obrátil v době, kdy už byl omezený ve svéprávnosti a soud zahájil řízení o přezkumu. Společně s naší právničkou Terezou Bártovou připravili návrh k soudu s požadavkem o plné navrácení svéprávnosti.

Díky tomu, že soudní řízení trvá déle než jeden rok, se Jirkovi svéprávnost automaticky navrátila a nyní (i přes stále běžící řízení) může volit. Tuto možnost bude mít Jirka poprvé v životě a roli voliče rozhodně nepodceňuje. Na internetu studuje volební programy jednotlivých stran a také se zúčastnil všech našich akcí k tématu voleb (Volby nanečisto, informativní setkání a kurz k volbám).

Nezapomeňte – volby proběhnou už tento pátek 8. října od 14:00 do 22:00 a tuto sobotu 9. října od 8:00 do 14:00.

Zobrazit informační materiály k volbám ve snadném jazyce.

Zákon přitom uvádí jako jediný důvod pro omezení svéprávnosti ochranu před závažnou újmou, která by člověku ponecháním svéprávnosti vznikla. Především je však volební právo garantováno všem lidem bez ohledu na druh a míru postižení Úmluvou o právech lidí se zdravotním postižením.

Proto je třeba přestat z lidí s postižením dělat neplnohodnotné občany a tuto diskriminační praxi ukončit.

Sdílejte na: