Volby nanečisto proběhly v Praze a Sokolově

Ve čtvrtek 23. září proběhly Volby nanečisto v Praze a Sokolově – lidé s postižením měli možnost vyzkoušet si, jak to chodí ve skutečné volební místnosti a na volby se tak lépe připravit. Účastníci měli možnost vyzkoušet si volby i vícekrát (ať již z počátku s podporou nebo později bez podpory). Vše si tak mohli v klidu nacvičit a lépe se ve volbách vyznat. Své dotazy mohli účastníci konzultovat s našimi asistenty a právníky.

S průběhem celé akce nám pomáhalo několik sebeobhájců, kteří měli možnost zasednout ve volební komisi a doplnit tak volební komisaře, kteří zasedávají u reálných voleb.

Během celé akce sebeobhájci a asistenti pomáhali účastníkům vysvětlit, co musí mít s sebou k volbám a také je informovali o tom, jak se volí, co je třeba udělat ve volební místnosti i jak se ve volbách lépe vyznat.

Mohl jsem si vyzkoušet sedět ve volební komisi a podporovat voliče nanečisto, když něco potřebovali vysvětlit a také jsem dohlížel na správný průběh voleb nanečisto.sebeobhájce Aleš
Líbilo se mi, že jsem si mohla vyzkoušet být ve volební komisi a podporovat účastníky vyznat se ve volebních lístcích a kolik kandidátů je možné zvolit. Ve volební komisi jsme dávali pozor, jestli voliči nemají prošlou občanku a připomínali jsme voličům nanečisto, aby do obálky dávali pouze jeden lístek.sebeobhájkyně Martina

Chvílemi bylo před volební místností plno, lidé však měli možnost čekat v předsálí, kde dostali materiály ve snadném čtení i volební lístky a měli zde možnost využít podporu asistentů a zkušenějších sebeobhájců, kteří voličům nanečisto vše vysvětlovali.

Potěšilo mě, že se v průběhu voleb nanečisto v předsálí (mezi účastníky, sebeobhájci a asistenty) rozproudila zajímavá debata o tom, jak se ve volbách vyznat a jak udělat volby přístupnější a srozumitelnější.sebeobhájkyně Martina
Závěrem jsme výsledky voleb spočítali a z asi dvaceti hlasů byl pouze jeden neplatný. Jeden z účastníků vložil do obálky dva lístky.

U voleb nanečisto jsem měl nejdříve problém, kam obálku hodit a byl jsem zmatený, do jaké obálky volební lístek patří. Pomáhal mi s tím asistent. Když jsem si to vyzkoušel podruhé, již jsem všechno věděl a šel jsem již do volební místnosti sám. Stalo se mi ale, že jsem do obálky vložil dva papíry a proto byl můj volební hlas neplatný.Richard

Richard neměl ještě nikdy možnost u voleb být. V současné době pracuje na tom, aby mu byla navrácena svéprávnost a mohl k volbám chodit.

Děkujeme MČ Praha 2 a Městskému úřadu Sokolov za zapůjčení volební urny a dalších pomůcek, které přispěly k větší autenticitě voleb nanečisto.

Akce proběhla pod záštitou Mgr. Moniky Šimůnkové, zástupkyně veřejného ochránce práv, v rámci aktivit zaměřených na podporu výkonu volebního práva lidí s postižením.

Sdílejte na: