Víte, co je Agenda 2030?

My většinou nevěděli a také proto proběhl interní online workshop na téma „Globální občanství a občanská angažovanost mladých lidí s mentálním postižením“. Lektorka a naše kolegyně Klára Silovská tento workshop vedla s cílem seznámit s tématy globálního občanství pracovníky Rytmusu, aby témata mohli předávat dál a začlenit je do práce s lidmi s mentálním postižením.

Sešlo se celkem 15 sociálních pracovníků napříč našimi pobočkami. Během workshopu se účastníci zamýšleli a pracovali s tématy: lidská práva, Agenda 2030 a klimatická změna, vždy v souvislosti s mentálním postižením.

Co pro naše kolegy znamená aktivní a globální občanství?

  • „Kultivace prostoru, kde žiju.“
  • „Dobré vztahy se sousedy.“
  • „Zajímat se o dění kolem mě a politiku.“
  • „Místní angažovanost, účast na akcích pořádaných sousedskou organizací Nesedím, sousedím. Jde o aktivní poznávání lidí z okolí při společné práci. Dobrý způsob pro lidi s mentálním postižením, jak se zapojit do místa, kde bydlí, poznat bližší i vzdálenější sousedy.“
  • „Vědomí, že patřím do celého světa. A že to co se děje tady se může projevit v celém světě. Třeba to, že nemám moře, neznamená, že jeho kvalitu neovlivňuji svou činností, tady uprostřed Evropy.“
Jestli také netušíte, co je to Agenda 2030, tak více o ní naleznete ZDE.

Zajímají vás témata Globálního občanství v souvislosti s mentálním postižením? Mnoho studijních materiálů v 6 jazycích naleznete ZDE


Lektorka Klára na workshopu předávala zkušenosti získané v kurzu „O globálním občanství a dovednostech občanské angažovanosti mezi mladými lidmi s mentálním postižením“, o kterém jsme psali ZDE.

Kurz proběhl v rámci projektu B4 Boření bariér a stavění mostů (Breaking Barriers Building Bridges).

Sdílejte na: