Kateřina: Terapie mi pomáhá rozvíjet se po všech stránkách

 „Psychoterapii bych lidem doporučila, protože je to zapotřebí. Protože každý člověk potřebuje osobní kontakt, porozumění a být brán takový, jaký je. S tím, že využije čas a rozvíjí se po všech stránkách,“ říká Kateřina, která už rok a půl chodí každý týden na setkání k Petře Vorlové, terapeutce v našich sociálních službách na Karlovarsku.

Pomáhá Vám psychoterapie? V čem je pro Vás prospěšná? V jakých oblastech života? 
Ano pomáhá. Je mi prospěšná v nastavení denního režimu. Pomáhá mi v oblastech psychiky.

Co se za tu dobu, co na psychoterapii chodíte, pro Vás změnilo k lepšímu?
Změnilo se hodně. Například malinko moje trpělivost a soustředění. Díky terapii mám podněty k zamyšlení se a k dalším nápadům. Mám lépe nastavený denní režimčárka  než v minulosti.

Co děláte ve svém životě proto, abyste se udržovala psychicky v pohodě? Co se Vám osvědčilo a zlepšuje Vám náladu?
Spím, telefonuji s kamarádkou, tvořím.

Co je pro Vás při terapeutických sezeních a vztahu s terapeutkou důležité? Co by Vám tam nemělo chybět?
Mít prostor pro popovídání si, co je nového a tak dál. Neměl by chybět osobní kontakt. Důležité je, že mne terapeutka bere jako parťáka, jako rovnocennou osobnost. Umí poradit, co zlepšit.


Petra Vorlová, terapeutka

Petra Vorlová k vlivu terapie dodává: „Za sebe mohu říct, že u lidí vnímám jejich potřebu sdílení svých radostí a starostí s druhým člověkem, zažít pocit přijetí a pochopení. Často při terapii vnímám, a potvrzuje se mi to i v rozhovorech s lidmi, kteří terapii využívají, že odcházejí s lepší náladou a pozitivnějším naladěním, než před ní. Obecně mohu konstatovat, že u lidí, se kterými spolupracuji dlouhodobě, pozoruji, že se rozšiřuje oblast jejich zájmů, jsou schopni lépe pracovat se svými emocemi, zlepšuje se jejich pozornost a komunikační dovednosti.“

 

Sdílejte na: