Mirka: Když je mi smutno, vezmu tužku a kreslím

Přes dva roky, jednou za 14 dní na hodinu a půl, chodí Mirka na terapeutická setkání k Petře Vorlové. Ta terapii poskytuje lidem, kteří využívají naše sociální služby. Mirka říká, že lidem, kteří se cítí psychicky špatně, terapie pomůže. Během setkání ráda tvoří a kreslí. Případným zájemcům o terapii vzkazuje, že ale nemusí umět kreslit, protože se vše naučí.

Pomáhá Vám psychoterapie? V čem je pro Vás prospěšná? V jakých oblastech života? 
Ano, pomáhá. Prospěšná je pro moji psychiku a díky ní zapomenu na špatné věci. 

Co se za tu dobu, co na terapii chodíte, pro Vás změnilo k lepšímu?
Zlepšilo se, že tolik nemyslím na zlé věci. A když je mi smutno, tak vezmu tužku a kreslím.

Co děláte ve svém životě proto, abyste se udržovala psychicky v pohodě? 
Abych se udržela psychicky v pohodě tak kreslím, to mi zlepšuje náladu. 

Co je pro Vás při terapeutických sezeních a vztahu s terapeutkou důležité? 
Důležité je pro mě, že si spolu povídáme a při povídání vyrábíme krásné výtvarné věci, pouštíme hudbu, to je pro mě důležité. Chybět by mi nemělo to vyrábění, ať je to cokoliv, dělá mi to dobře. 


Petra Vorlová, terapeutka

Petra Vorlová k vlivu terapie dodává: „Za sebe mohu říct, že u lidí vnímám jejich potřebu sdílení svých radostí a starostí s druhým člověkem, zažít pocit přijetí a pochopení. Často při terapii vnímám, a potvrzuje se mi to i v rozhovorech s lidmi, kteří terapii využívají, že odcházejí s lepší náladou a pozitivnějším naladěním, než před ní. Obecně mohu konstatovat, že u lidí, se kterými spolupracuji dlouhodobě, pozoruji, že se rozšiřuje oblast jejich zájmů, jsou schopni lépe pracovat se svými emocemi, zlepšuje se jejich pozornost a komunikační dovednosti.“

Sdílejte na: