„Psychoterapii bych doporučila, protože je to odreagování od běžného stresujícího života, dává mi jiný náhled na život a energii do života,“ říká Jana. Ta, už více než dva měsíce, chodí jednou týdně na individuální psychoterapii k Petře Vorlové, terapeutce v našich sociálních službách v Karlovarském kraji. Zajímala nás Jany zkušenost, a tak jsme jí položili několik otázek.
Pomáhá Vám psychoterapie?
Pomáhá, jinak bych na ní nechodila.
V čem Vám pomáhá?
Popovídám si, zapomenu na běžný život a z terapie odcházím s menším stresem, jsem uvolněná. V hlavě to cítím do určité doby srovnané. Pomáhá mi v oblasti sebevědomí a sebedůvěry.
Co se pro Vás změnilo k lepšímu, za tu dobu, co na terapii chodíte?
Rodina, partner i bývalý partner mi říkají, že se něco k lepšímu změnilo, že nejsem tolik agresivní. Já na sobě zatím žádnou změnu nepozoruji, ani kamarádka jí nepozoruje.
Co děláte ve svém životě proto, abyste se udržovala psychicky v pohodě? Co Vám zlepšuje náladu?
Osvědčila se mi právě setkávání s terapeutkou. Hodně mi pomáhají rozhovory s bývalým a aktuálním přítelem a s kamarádkou. Nemít je, tak jsem úplně na dně. Zlepšují mi náladu.
Co je pro Vás při terapeutických sezeních a vztahu s terapeutkou důležité? Co by Vám tam nemělo chybět?
Nejdůležitější je pro mne povídání.
Petra Vorlová k vlivu terapie dodává: „Za sebe mohu říct, že u lidí vnímám jejich potřebu sdílení svých radostí a starostí s druhým člověkem, zažít pocit přijetí a pochopení. Často při terapii vnímám, a potvrzuje se mi to i v rozhovorech s lidmi, kteří terapii využívají, že odcházejí s lepší náladou a pozitivnějším naladěním, než před ní. Obecně mohu konstatovat, že u lidí, se kterými spolupracuji dlouhodobě, pozoruji, že se rozšiřuje oblast jejich zájmů, jsou schopni lépe pracovat se svými emocemi, zlepšuje se jejich pozornost a komunikační dovednosti.“
Jsem psychoterapeut/ka a chci se připojit do sítě odborníků. Vyplním dotazník.